Haberler

Bu sayfadaki haberlerin hepsi eskidir

Lütfen tarihlerine dikkat edin!

 

Live-Action TV Serisi Başladı

11 Ekim 2003
Live-Action TV serisinin ilk bölümü Japonya'da yayınlandı. Live Action bölümünde incelemesini bulabilirsiniz.

TRT'de Sailor Moon Sona Erdi

11 Ekim 2003
Sailor Moon TRT'de son bölümüne kadar yayınlandı ama sonra tekrar başa dönülerek 17 Eylül'den itibaren tekrar yayınlanmaya başladı. Bir hafta kadar sonra yayından kaldırıldı. Tahminen bu bir hafta boyunca yeni yayın dönemine geçinceye kadar boşlukları doldurmak için yayınlandı.

Live-Action TV Serisinin Oyuncuları

17 Ağustos 2003
Live-Action TV serisinin oyuncuları belli oldu. Buna göre oyuncular:

Miyuu Sawai (Sailormoon / Usagi Tsukino), Chisaki Hama (Sailor Mercury / Ami Mizuno), Keiko Kitagawa (Sailor Mars / Rei Hino), Miyuu Azama (Sailor Jupiter / Makoto Kino) ve Ayaka Komatsu (Sailor Venus / Minako Aino).

Oyuncuların resimlerine buraya, buraya ve buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


 

Yeni Bir Sailor Moon Sitesi

05 Temmuz 2003
Sailor Venus Sanat Galerisi başlığı altında Murat Eliçalışkan tarafindan Türkçe içerikle hazırlanan sitede karakterler hakkında bilgi, resimler, forum, müzik...vb. bölümler bulunuyor. Siteye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Sailor Moon Live-Action

04 Temmuz 2003
Sailor Moon hayranları, uzun zamandır yeni bir Sailor Moon serisi bekliyordu... Ne yazık ki, umulan şeyin aksine, bu proje bir live-action tv dizisi olacak. Naoko Takeuchi şunu ifade ediyor: "Sailormoon’un televizyona geri dönmesine kadar verdik, ama bu sefer live-action olsun istedik. Görmek için sabırsızlanıyorum..." Naoko Takeuchi çeşitli dergilerden, Sailormoon Channel ve de Sailormoon’un resmi web sitesinden bu konu hakkındaki her türlü bilgiyi dikkatle takip etmelerini öneriyor.

Young You dergisinin temmuz sayısında yer alan açıkalamalara ve Sailormoon resmi web sitesinde de yayınlandığı üzere, senaryosunu Naoko Takeuchi nin yazdığı, Toei Douga and Inc.yapımı, diijital efekt ve bilgisayar grafikleri kullanılarak hazırlanmakta olan klasik sihirli kız serisi Bishoujo Senshi Sailormoon’un bir live-action tv serisi gelecek kasım da TBS de yayınlanmaya başlayacağı resmi olarak duyuruldu.

Son olarak, Sailor Senshileri oynayacakların seçimine başladığı da kulağımıza gelenler arasında.

Usagi'nin Seslendirme Sanatçısıyla Bir Röportaj

19 Mart 2003
Animelere hayat ve duygu veren seslendirme sanatçılarına, Japonya’da büyük saygı gösterilirken, ülkemizde maalesef bunu göremiyoruz.. Bu sanatçıların çoğu, izleyicilerin büyük beğenisini kazanmalarına rağmen birer isimsiz kahraman olarak perde arkasında kalmaktalar. Hepimizin severek izlediği animelere sesleriyle dilimizde tekrar hayat verip, seslerini bu karakterlerle özdeşleştiren bu sanatçıları sizlere tanıtmak istedik. Bu yüzden, Sailor Moon'un TRT1'de üçüncü kez yayınlandığı şu günlerde, Usagi'yi seslendirmiş olan sanatçıyla sizler için bir röportaj yaptık. Röportaja buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sailor Moon Wallpaper Arşivi

19 Mart 2003
SOSTR için ||SaiLor_MarS|| şu anda bir wallpaper arşivi hazırlıyor. Arşive buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sailor Moon Yeniden Ekranlarda

27 Aralık 2002

Uzun bir aradan sonra Sailor Moon yeniden bizlerle. Uzun bir bekleme süresinin ardından Star Tv'de yayınlanacağı söylenen Sailor Moon TRT 1 ekranlarında yayınlanmaya başladı. Sailor Moon'u hafta içi hergün saat 16:00 da TRT1 ekranlarından izliyebilirsiniz.


 
 
 
 
 
 

Sailor Moon Yakında Star'da Başlıyor

12 Aralık 2002

FİLMA şirketiyle Lora'nın yapmış olduğu gorüşmenin bazı sonuçlarının söyleşide duyurulduğu ve yakında siteye ekleneceği belirtmiştik. Sailor Moon'un Türkiye'deki lisans haklarına sahip olan FİLMA şirketinin bildirdiğine göre Sailor Moon yakında Star'da yayınlanmaya başlayacak. Diğer gelişmeleri de görüşmeler tamamlandıktan sonra sitede bulabileceksiniz.

FİLMA şirketinin internet sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Star birkaç ay öncesine kadar Card Captor Sakura'yı yayınlamaktaydı. Sakura için oldukça iyi bir dublaj yapılmıştı. Ama Star, Sakura'yı sabahın 7'sinde ve tamamen düzensiz bir bölüm sırasıyla yayınlayarak oldukça kötü bir iş çıkarmıştı. Umarız Sailor Moon'da da bu hataları tekrarlamaz ve Sailor Moon'u TRT'nin yapmış olduğu kadar çok sansürlemez.

Bu haberin ardından Sailor Moon bölümü yeni bir yapılanmaya sürecine girdi. Sailor Moon bölümü için önerilerinizi ve hazırlayabileceğiniz projeleri mail atarak veya foruma yazarak bildirebilirseniz seviniriz.

Bu arada Bandai firması resmi Sailor Moon sitesini tekrar açtı. Şu anda sadece Japonca olarak yayınlanan siteye http://sailormoon.channel.or.jp adresinden ulaşabilirsiniz.

 

20 Ekim 2001

Sailor Moon'un yakında Kanal D'de yayınlanma ihtimalinin olduğu ve hatta yeni Sailor Moon bölümlerinin (mevcut televizyon bölümleri, special bölümler, filmler dışında) çekilip Türkiye'de de yayınlanacağı haberi bir süredir Sailor Moon ile ilgilenen arkadaşlar arasında dolaşıyor. Bu haberi duyunca, haberi ZEO'ya söyleyerek yayılmasını sağlayan Özhan ile konuştuk. Özhan'in anlattığına gore olaylar kısaca şöyle gelişti:

"Özhan'in kız arkadaşının dayısı anime ile ilgili bazı eşyaları ithal etmekte ve şu anda Sailor Moon'un Turkiye'deki yayın haklarına sahip olan şirket ile ortak calışmakta. Bu şirket, Sailor Moon'un galiba Şubat'ta tekrar yayınlanacağını ve hatta yeni çekilecek olan bölümlerinin de Turkiye'de yayınlanacağını söylemiş. "

Doğal olarak, Sailor Moon sevenler bu haberin gercekleşmesini umuyorlardır. Ama bu konuda henüz tam bir kesinlik yok. Özhan da bunu sadece duyduklarını ve kesin doğru olduğunu iddia etmediklerini belirtiyor. Hatırlarsanız, başka bir kaynak ise yeni yayın doneminde ATV'de Dragonball Z'nin yayınlanacağını söylemişti, ama bu haber hala gercekleşmedi. Bu nedenle temkinli olmakta yarar var. Burada ilginç olan yeni SM bölümlerinin yapılacağı haberinin yaklaşık 4 senedir internette dolaşan bir söylenti olması. Ama Özhan'ın öğrendiğine göre bu söylenti kesinleşmiş. Ama asıl ilginç olanı, diğer ülkelerindeki SM lisansına sahip olan şirketler ve bu şirketlerle üst seviyede bağlantıları olan SOS Amerika gibi grupların bu konuda bir açıklama yapmamış olmaları. Böyle bir bilgi olsaydı bu şirketler ve gruplar şu ana kadar çoktan yayınlamış olurlardı. Ayrıca, bu yeni bölümler söylentisinin şirket tarafindan SM'yi kanallara daha kolay satmak icin abartılmış olma ihtimali de oldukca yuksek.

Sailor Moon'un Kanal D'de yayınlanıp yayınlanmayacağı konusunda Kanal D'ye attığım maile ise şöyle bir cevap geldi: "Şu anda kesin bir bilgi olmadığını bildirmek isteriz"

Bu konudaki gelişmeleri siteden yayınlamaya devam edeceğiz.

 

26 Temmuz 2001

Arkadaşımız Soul of The Wind bir ilke imza atarak Tükiye'de ilk defa bir Doujinshi hazırlayıp yayınladı. Üstelik bu Doujinshi, Sailor Moon hakkında ve bu eseri internet üzerinden okuyabilirsiniz! Okumak için buraya tıklayın.

 

01 Temmuz 2001

Soul of The Wind kendi çizdiği Sailor Moon resimlerini sergilemek için mükemmel bir site hazırlamış.
Mutlaka ziyaret edin!

 

20 Mayıs 2001

Arkadaşımız Oxxide'ın Türkçe çevirisini hazırladığı Mooniecode sayfası siteye eklendi. Türkiye'ye uyarlanmış bu versiyonla artık kolayca kendi kodunuzu yazıp gönderdiğiniz mesajlara ekleyerek kendinizi tanıtabilirsiniz.

 

13 Mayıs 2001

Arkadaşımız Judass'ın hazırladığı Sailor Moon şarkı sözleri bölümü siteye eklendi. Türkçe'ye çevrilmesini istediğiniz bir Sailor Moon şarkısı için veya bölümle ilgili herhangi bir soru, görüş, yanlış çeviri ya da eleştiriniz varsa judas60_tr@yahoo.com mail atmanız yeterli.

Üzerinde çalıştığımız www.Anime.Gen.Tr sitesinin bir kısmı tamamlandı. Site hakkındaki düşüncelerinizi ve beklentilerinizi öğrenmek isteriz. Ayrıca isterseniz sitenin yapımına aktif rol alabilirsiniz.

19 Şubat'tan itibaren haftaiçi hergün saat 16:30'da Kanal D'de Digimon seyredebilirsiniz. Umarız ki Pokemon yüzünden ATV'nin başına gelenler Digimon yüzünden Kanal D'nin başına gelmez.

Bugün Moon TRT ile tekrar görüştü ve Sailor Moon'un 3 sinema filminin yayınlanıp yayınlanmayacağını sordu. Gönderdiği mesajda şunları yazmış:

"Bu gün gene TRT'yi aradim ve su üç tane uzun metrajli filmi yayinlayip yayinlamayacaklarini sordum. Bir bilgileri yoktu, beni baska bir görevliye bagladilar fakat o da filmlerin piyasada çok zor bulundugunu, pahali oldugunu ayrica dublajin zor oldugunu anlatti ve yayinlanmayacagini söyledi."

Bu cevabı detaylı bır sekilde incelemek. Size de bunlar söylenirse şöyle bir cevap verebilirsiniz.

1) Filmleri bulmak o kadar zor değil, çünkü filmleri de televizyon bölümlerini yapan firma yaptı ve ikisini de aynı yerden alabilirler. Ayrıca bu filmler tahmin ettiklerinden de ünlü ve bulmaları çok kolay

2) Evet filmler pahalı, ama yayınlanmasına engel olacak kadar da değil. İnsanlardan çok istek gelirse yayınlarlar

3) Dublaj sorun değil. Bugüne kadar 200 Sailor Moon bölümü yayınlandı. En az 70 saat eder. 70 saatin dublajını yapan TRT , 3 film için 3 saatin de dublajını yapabilir. Eger Japonca'dan çeviri çok zor derlerse, bu fılmlerin İngilizce altyazılı orjinal Japonca DVD'lerini Amazon.com gibi bir yerden alıp o İngilizce metinleri kolaylıkla Türkçe'ye çevirebilirler. Eğer ona da zor derlerse çevirileri biz yaparız.

TRT ile görüşmek isteyenler, TRT'ye şu telefonlardan ulaşabilirler.

TRT: 0 312 427 33 68
TRT: 0 312 491 71 59
TRT int: 0 312 490 43 00

En sonunda TRT ile görüşebildik. Arkadaşımız Moon, TRT ile yaptığı telefon konuşmasından sonra şunları iletti:

"TRT'yi bugün yine aradım ve filmi bir daha yayınlamayacaklarını , belki bir iki sene sonra tekrar yayına koyabileceklerini ama bunun da çok düşük bir ihtimal olduğunu söylediler malesef:((( "

Söylenebilecek pek birşey yok. Aramızda TRT'ye telefon edip tekrar yayınlanmasını isteyebilecek arkadaşlar için TRT'nin telefon numarasını yayınlıyoruz. 427 33 68 numaralı telefondan TRT'ye ulaşıp isteklerinizi iletebilirsiniz.

Sonunda TRT Sailor Moon'un 200. bölümünü de yayınlayıp 200 bölümlük TV serisini bitirdi. Açıkcası TRT'nin son bölümlerdeki performansı beklediğimizin üzerindeydi. Seslendirme eski bölümlere göre daha iyiydi ve gördüğümüz kadarıyla önemli bir yeri sansürlemedi. Bazı çeviri hataları yapılmıştı ama çok önemli seyler değildi.

Peki bundan sonra ne yapılabilir? İlk akla gelen şey seriyi tekrar baştan yayınlatmak. TRT'nin gelecek haftaki programını incelediğimizde ilginç bir şeyle karşılaştık. Gelecek hafta TRT int'in programında gece saat 02:35'te "Ay Savaşçısı" görünüyor!! Acaba bu sadece bir program hatası mı, yoksa bu serinin tekrar baştan TRT int'te yayınlanacağı anlamına mı geliyor? Umarız ki bu bir hata değildir ve bütün bölümler tekrar yayınlanır. Ama ilk ihtimal de olası, çünkü buna benzer bir olayı daha öncede yaşamıştık. 2-3 ay kadar önce TRT 'nin programını incelediğimizde Sailor Moon'un TRT 3'te de yayınlanacağını öğrenmiştik. 2 hafta kadar TRT 3'ün programında sabahları Sailor Moon yayınlanacağı yazmasına rağmen, o saatte Sailor Moon yerine Arsen Lupen yayınlandı. TRT'nin bu hatayı fark edip düzeltmesi 2 haftasını aldı ve sonuçta TRT 3'te yayınlanmadı.

Peki başka neler yapılabilir? Bildiğiniz gibi Sailor Moon'un 3 adet uzun metrajlı çizgi sineması var. Ayrıca yayınlanmamış olan 3 adet SuperS özel bölümü var. Bunların yayınlanması için bir kampanya başlatılabilir.

Sıkça sorulan sorulardan biri de şu: Böyle bir kampanya nasıl olabilir?... Bizce böyle bir kampanya TRT'ye email atarak, mektup atarak (kağıt kalemle yazılan mektuptan bahsediyoruz. Email'e göre çok daha etkili bir yöntemdir çünkü daha çok ciddiye alınır. Ayrıca TRT hala eski usüllerde çalışıyor) ve telefon edip isteklerimiz ileterek olabilir.

Soru: Telefon?? Acaba nasıl olur?

Cevap: Hiçbir yöntemin kesin garantisi yok, ama bu en etkili yöntemlerden biri.

Soru: Şu ana kadar telefon eden arkadaş var mı?

Cevap: Evet, var. Arkadaşlarımızdan Moon, TRT ile 3 defa telefonla görüşmüş. Bana attığı email'de şunları yazmış:

[TRT ile üç defa görüstüm. Ilk görüsmem, filmi Sailor MoonS bölümünün ortasinda kestikleri içindi. Bir daha yayinlayip yayinlamayacaklari hakkinda bilgi aldim ve bana kabaca "bekli bir iki ay sonra kasetlerin devami alinir, bir bilgimiz yok!" dediler. Ikinci aramam kasetlerin hala alinip alinmadigi ve dublajlarin yapilip yapilmadigini ögrenmek içindi. Bana kasetlerin çok pahali oldugu için almakta zorlandiklarini, zaten bu çizgi filmin hiç de çocuklara göre olmadigini ayrica bir daha yayinlamayi düsünmediklerini anlattilar. Üçüncü görüsmem yine bu konu hakkinda bilgi almak içindi ama (inanamayacaksin!) telefonu bir kadin suratima kapatti.]

Mektup oldukça açık. TRT'nin Sailor Moon konusundaki tutumunu açıkça özetliyor. Ayrıca işimizin ne kadar zor olduğunu açıkça gösteriyor.

Ramazandan sonra Sailor Moon'u TRT 1'de saat 16:20'de de seyredebilirsiniz.

 

[Başa Dön]