MOONIECODE

MoonieCode 1.14.15mTR Oxxide tarafından uyarlanıp çevrilmiştir. MoonieCode 1.14.15mTR ile ilgili önerilerinizi Oxxide@hotmail.com adresine ya da 5642215 UIN'ine gönderebilirsiniz

Sailor Moon ile ilgili çoğu forumda “Selam millet! Adım Sailor Filanca, Sailor Jupiter benim tanrıçamdır, Mercury ise bence iğrenç bi kız. TRT’nin seslendirmesini çok başarılı buluyorum, bence SOS-TR olarak TRT’ye tebrik kartları atmalıyız” türünden mesajlarla başlatılan alevli söz savaşlarına rastlayabiliriz. İşte bu terörün ve onun sonucu olan sinir bozukluğunun önünü kesmek için Tolaris, MoonieCode sistemini hazırlamış. Günümüzde yüzlerce Sailor Moon hayranı, MoonieCode sayesinde görüşlerini dünyaya kazasız kavgasız, tek satırda anlatabilmektedir.

MoonieCode, birkaç bölümden oluşur. Her bölümün başında bir büyük harf, daha sonra katsayılar, onlardan sonra da katsayı değiştiricileri bulunur. En başta belirtmek gerekir ki MoonieCode yazarken büyük ve küçük harf ayrımına dikkat etmek gerekir.

Artık şu MoonieCode denen şeyi nasıl yazacağınızdan söz edebiliriz.

Herşeyden önce olası karışıklıkları önlemek için

Mooniecode[1.14.15mTR]

yazarak hangi kod sisteminin hangi sürümünü kullandığınızı belirtin. Daha sonra Sailor Moon aşkınızı derecelendirmek üzere ilk bölüme

SM:

Yazarak başlayın. Şimdi aşağıdaki tabloyu inceleyip kişiliğinize uygun katsayıları ve değiştiricileri yazın.
0
Sailor Moon’u bir kere, uzaktan kumandanız bozulduğunda izlediniz.
1
Yalnızca kısa etek giyen kızlar içinizi gıcıkladığı için Sailor Moon izlersiniz.
2
“Herhangi bir çizgi film” der geçersiniz
3
“Herhangi bir çizgi film” deyip geçmeye çalışırsınız, ama neden her gün onu izlemek için erken kalktığınızı ve neden bir bölüm kaçırdığınızda karnınıza ağrılar saplandığını açıklayamazsınız.
4
Oldukça güzel bir anime olduğunu düşünürsünüz. İlginizi o kadar çekmiştir ki web’de Sailor Moon ile ilgili sayfalara bakıp daha fazla bilgilenmek için bir foruma da üye olmuşsunuz. TRT’nin yayınladığı Sailor Moon’un seslendirme olduğunun farkındasınız.
5
Çok güzel bir anime olduğunu, hatta televizyondaki sayılı güzel programlardan biri olduğunu düşünürsünüz. Birden fazla foruma üyesiniz, ve ara sıra oraya mesaj bırakırsınız. Sailor Moon ile ilgili web siteniz var. Birkaç Sailor Moon incik boncuğu almışsınız. Maskeli baloya giderken bir Sailor Moon kahramanı gibi giyinmeyi aklınızdan geçirdiniz.
6
Maskeli baloya giderken bir Sailor Moon kahramanı gibi giyindiniz. Televizyonda izlediğiniz tek program Sailor Moon. Bütün bölümleri kasete çektiniz, ve onu daha fazla izleyebilmek için altyazılı bölümleri satın aldınız. Sailor Moon forumlarında düzenli olarak mesaj bırakırsınız, Sailor Moon ile ilgili öyküler yazarsınız, Sailor Moon’lu rüyalar görürsünüz ve arkadaşlarınız sizden “bizim Sailor Moon delisi” diye söz eder.
7
Artık kendinize benzettiğiniz Sailor Moon delileri dışında arkadaşınız yoktur. Anime toplantılarına gidip denizci üniforması giyen kızlara asılırsınız. Odanız Sailor Moon eşyalarıyla doludur. Eşinize saçını yeşile boyatması ve keman çalmaya başlaması konularında baskı yaparsınız.
8
Sailor Moon eşyalarınız odanıza sığmayınca bodruma taşındınız. Bütün bölümlerde olan olayları ezbere bilirsiniz. Anime toplantılarına denizci üniforması giyip gidersiniz (80 kiloluk kıllı bacaklı bir herif olduğunuz halde) Sailor Moon ile ilgili kendinizin ana kahraman olduğu sapık öyküler yazarsınız. Eşinizin doğum sancıları başladığında arkadaşınızdan aldığınız yeni bölümleri izlemek için evde oturursunuz.
9
*Sizin* doğum sancılarınız başladığı halde evde kalıp en beğendiğiniz Sailor Moon bölümünü izlersiniz. Sailor Moon sizin dininiz olmuştur. Japonca bilmediğiniz halde bütün bölümlerin repliklerini ezbere bilirsiniz. İşe/okula bayıldığınız senshi gibi giyinip gidersiniz. ŞYZBKÇFSMİ (Şunları Yaptığınız Zaman Bilin Ki Çok Fazla Sailor Moon İzliyorsunuz) listelerinde yazan herşeyive yazmayan bazı şeyleri yapmışsınız. (Sevgilinizle aşk yaparken senshi’nizin adını haykırmak içinde olmak üzere)
10
Usagi (ya da başka bir Sailor Moon kahramanı) olduğunuza inanırsınız. Siz onun yeniden doğuşu, ikinci kişiliğisiniz. Onun gibi konuşur, onun gibi davranır, onun gibi duygulanır, onun gibi düşünür, onun gibi aşık olur, onunkiler gibi rüyalar görür, onun gibi yemek yer, hatta onun gibi başarısız olursunuz. Onun ikizi, genetik kopyası, ya da her neyse, O’sunuz işte!

Eğer bu sınıflardan ikisinin ortasına düşüyorsanız size daha uygun olanı yazın ve arkasına duruma göre “+” ya da “-“ yazın.

Eğer iki çok farklı sınıfa birden girdiğinizi düşünüyorsanız önce size en uygun olan sayıyı, arkasından diğer sınıfın sayısını “[ ]” içinde yazın.

Eğer uygun düşerse aşağıdakilerden birini de ekleyin:
m-
Eğer birisi size “SM delisi” derse dellenirsiz. Belki bu sözü sevmediğinizden, belki böyle etiketlenmek istemediğinizden, ya da herhangi başka bir nedenden..
m+
Kendinize “SM delisi” dersiniz.

Örnek 1:
Televizyonda Sailor Moon’dan başka bir şey pek izlemeyen, bütün bölümleri kasede çekmiş ve Sailor Moon’lu rüyalar gören (6. sınıf) ama aynı zamanda odasında sürüyle Sailor Moon eşyası olan (7. sınıf), adının “SM delisi” olarak geçip geçmemesiyle ilgilenmeyen birisi söyle yazmalı: SM:6+

Örnek 2:
Sailor Moon’u yalnızca “hoş” giysiler giyen kızları görmek için izleyen, Sailor Venus’lü rüyalar gören, onunla ilgili web sitelerinde gezen, kız arkadaşına saçını boyatması için baskı yapan ve kendisine “SM delisi” denmesinden nefret eden biri ise şöyle yazmalı: SM:1[7]m-

Bayıldıklarınız

Kodunuzun ikinci bölümünde bayıldığınız karakterleri dünyaya duyurabilirsiniz. Bu ayrı bir bölüm olacağı için

F:

yazarak başlayın. Senshi’lerle başlayalım. “s” ve arkasından şu listeden seçeceğiniz kısaltmaları yazın.

Inner Senshi
Mo
Sailor Moon - Tsukino Usagi (Serena)
Ve
Sailor Venus - Aino Minako (Mina)
Me
Sailor Mercury – Mizuno Ami (Amy)
Ma
Sailor Mars – Hino Rei (Raye)
Ju
Sailor Jupiter - Kino Makoto (Lita)
In
Tüm Inner Senshi’ler

Outer Senshi
Sa
Sailor Saturn - Tomoe Hotaru (Hotaru)
Ur
Sailor Uranus - Ten'ou Haruka (Amara)
Ne
Sailor Neptune - Kaiou Michiru (Michelle)
Pl
Sailor Pluto - Meiou Setsuna (Trista)
Ou
Tüm Outer Senshi’ler
Starlight Senshi’ler
Yf
Sailor Starhealer (kadın)
Ym
Kou Yaten (erkek)
Ya
Starhealer+Yaten (kadın ve erkek)
Sf
Sailor Starfighter (kadın)
Sm
Kou Seiya (erkek)
Se
Starfighter+Seiya (kadın ve erkek)
Tf
Sailor Starmaker (kadın)
Tm
Kou Taiki (erkek)
Ta
Starmaker+Taiki (kadın ve erkek)
Fs
Tüm Starlight Senshi’lerin kadın biçimleri
Ms
Tüm Starlight Senshi’lerin erkek biçimleri
Fm
Tüm Starlight Senshi’lerin tüm biçimleri

Diğerleri
Cc
Chibi Chibi
Ch
Sailor Chibi-Moon - Chibi-Usa (Rini)
Tx
Tuxedo Kamen - Chiba Mamoru (Darien) (Smokinli Şövalye)

Şimdi her biri için aşağıdaki katsayılardan uygun düşenleri ekleyin
 Bu kahramanı diğerlerinden azıcık daha fazla seversiniz, ve anlamadığınız nedenlerden ötürü biri “Sailor Moon” dedi mi aklınıza bu kahraman gelir.
+
Bu kahramanı ve onun hakkında konuşmayı seversiniz Birkaç resmini toplamışsınız ve onunla ilgili web sitelerine uğrarsınız. Okuyacak bir Sailor Moon öyküsü seçerken bu kahramanı içerenleri yeğlersiniz.
++
Bu kahramanı çok seversiniz. Sailor Moon izlerken onun davranışlarını özel ilgiyle inceler, onunla ilgili bütün tartışmalara katılırsınız. Hard diskinizde bu kahramanın resim ve animasyonlarından sürüyle vardır. İlgili web sitelerini düzenli olarak gezer, onu içermeyen öyküleri okumazsınız.
+++
Sailor Moon izlemenizin nedeni bu kahramandır. Ona taparsınız. Ona adanmış bir web siteniz vardır. Odanız onun posterleriyle doludur ve hard diskinizde bu kahramanın resimleri diğer resimlerin hepsinden fazla yer tutar. (Başka resim kaldıysa tabii) Söylediğiniz iki sözcükten biri onun adıdır. O sizin için bir tanrı(ça)dır ve sizi onaylamayan herkesi kendi inancınıza çevirmeye kararlısınız.

İki sınıfın arasına düşerseniz, ince ayar yapmak için “½” (Alt+0189) işaretini kullanabilirsiniz.

Katsayıdan önce de aşağıdakilerden birini yazın:
>
Bu kahramana her geçen gün daha tutkulu bir biçimde bağlanıyorsunuz.
 Bu kahramanla ilgili düşünceniz yakın gelecekte değişmeyecek.
<
Bu kahramanı gün geçtikçe daha az sevmeye başladınız.

Örnek 1:
Sailor Venus’e tapan, "+++" sınıfına girdiği halde ona her geçen gün daha da aşık olan biri... Sailor Moon’u da çok sever, ama Venus kadar değil. Dahası, Sailor Mercury ve Sailor Mars’a da bayılır, ama onları Sailor Moon kadar hoş bulmaz. Bu kişi şöyle yazmalı: sVe>+++Mo++½Ma++Me++

Örnek 2:
Sailor Neptune’ü "++" kadar seven, ama ayrıca herkesi kendine banzetmeye çalışan biri(“+++” özelliği) şöyle yazılır: sNe++½

Kötü adamlardan özellikle beğendikleriniz varsa onları da “v” yazdıktan sonra belirtebilirsiniz. (eğer iyi kahramanlardan beğendiklerinizi anlatan bir bölüm yazdıysanız  “v”’den önce bir ":" yazın). Aşağıdaki kısaltmalardan en fazla iki tanesini yazdıktan sonra her birini gerektiği kadar “+”layın:

Sailor Moon C
Ja
Jedite (Jedyte)
Ne
Nephlite (Nephlyte)
Zo
Zoisite (Zoycite)
Ku
Kunzite (Malachite)
En
Endymion (Evil Prince Darien)
Be
Queen Beryl
Me
Metallia

Sailor Moon R
Ai
Ail (Alan)
An
Ann (Anne)
Co
Cooan (Catzy)
Br
Beruche (Birdie)
Ca
Calaveras (Avery)
Pe
Petz (Prisma)
Ay
Ayakashi kardeşlerin tümü
Ru
Rubeus (Rubius)
Es
Esmeraude (Emerald)
Sa
Saffiru (Safir)
De
Demando (Diamond)
Bl
Black Lady (Wicked Lady)
Ph
Phantom of Death (Wiseman)
Fi
Fiore (R filminden)
Xe
Xenian (R filminden)

Sailor Moon S
To
Professor Tomoe (Doctor Tomo)
Ka
Kaorinite (Kaori Knight)
Eu
Eudial (Eugeal)
Mi
Mimet
Te
Tellu
Vi
>Villuy
Cy
Cyprine
Pu
Puchirol
M9
Mistress 9
P9
Pharaoh 90
Sp
Snow Princess Kaguya (S filminden)

Sailor Moon SuperS
Zi
Zirconia
Zk
Zirkon (Zirkonia'nın uçan gözü)
Ti
Tiger Eye
Fe
Fish Eye
Ha
Hawk Eye
At
Amazon üçlüsünün tümü
Cc
CereCere
Pp
ParaPara
Jj
JunJun
Vv
VesVes
Aq
Amazoness dörtlüsünün tümü
Nh
Nehelenia

Sailor Moon SuperS, yalnızca manga’da bulunan kahramanlar
Xt
Xenotime
Ze
Zeolite

Sailor Moon Sailor Stars
Ir
Iron Mouse
Al
Aluminum Siren
Le
Lead Crow
Tn
Tin Nyanko
An
Tüm Sailor Anima Mate’ler
Ga
Galaxia
Ch
Chaos

Sailor Moon Sailor Stars, yalnızca manga’da bulunan kahramanlar
Hm
Sailor Heavy Metal Pappalion
Mn
Sailor Mnemosyne
Lt
Sailor Lethe
Pi
Sailor Phi
Ci
Sailor Chi
As
Yukarıdakilerin tümü

Yalnızca müzikalde bulunan kahramanlar
Pf
Sailor Pewter Fox
Tc
Sailor Titan Clock (Kerokko)
Ba
Sailor Batoles (Black Galaxia)
Th
Sailor Theta
Zz
Listede adı geçmeyen kötü adam

Şu konuşan kediler, enerjisi emilmekten doymayan Naru ve canavarlara kızarmış karideslar fırlatan Umino gibi yardımcı kahramanlar olmasaydı Sailor Moon bu kadar güzel olacak mıydı? Belki evet, belki de hayır. Eğer bu kahramanlardan bazılarını ne kadar çekici bulduğunuzu dünyaya anlatmak istiyorsanız “a” yazarak yeni bir alt bölüm açın. (Daha önce yazdığınız alt bölümler varsa “a”’dan önce “:” yazmayı unutmayın) Şimdi aşağıdaki kısaltmalardan istediklerinizi seçip onlara olan bağlılığınızı önceki alt bölümlerde yaptğınız gibi anlatabilirsiniz.

Yardımcı kahramanlar
Na
Osaka Naru (Molly)
Um
Gurio Umino (Melvin)
Mo
Furuhata Motoki (Andrew)
Un
Furuhata Unazuki (Lizzie)
Yu
Yuuichirou (Chad)
Ry
Urawa Ryo (Greg)
Ha
Sakurada Haruna (Ms. Haruna)
Rg
Rei'nin dedesi
Mm
Momoko (Melissa)
Ky
Kyuusuke

Usagi'nin ailesi
Ik
Tsukino Ikuko (Usagi’nin annesi)
Ke
Tsukino Kenji (Usagi’nin babası)
Sh
Tsukino Shingo (Sammy)

Kediler ve diğer hayvanat
Lu
Luna
Ar
Artemis
Di
Diana
Pe
Pegasus
He
Helios (Pegasus’un insan biçimi)
Ph
Phobos
De
Deimos

Filmdeki kahramanlar
Lh
Luna’nın insan biçimi (S filmi)
Kk
Oozora Kakeru (S filmi)
Hi
Nayotake Himeko (S filmi)
Pr
Peruru (SuperS filmi)

Diğer yardımcı kahramanlar
Tc
Genç kız Chibi-Usa (SuperS, 158. bölüm)
Ka
Princess Kakyuu (Fireball)
Co
Sailor Cosmos
Ah
Artemis’in insan biçimi (yalnızca manga’da)
Dh
Diana’nın insan biçimi (yalnızca manga’da)
Zz
Listede adı geçmeyen yardımcı karakter

Eğer bir Sailor Moon sezonunun diğerlerinden farklı olarak izlenmeye gerçekten değer olduğunu düşünüyorsanız açacağınız yeni bir alt bölümde bunu da belirtebilirsiniz. Gerekiyorsa “:” yazdıktan sonra “p” yazın, ve aşağıdaki kısaltmalardan en fazla iki tanesini kullanın:
F
Birinci Sailor Moon sezonu
R
Sailor Moon R sezonunun tümü
R1
R sezonunun Ail/Ann bölümü
R2
R sezonunun Black Moon bölümü
S
Sailor Moon S
SS
Sailor Moon SuperS
St
Sailor Moon Stars sezonunun tümü
St1
Stars sezonunun Nehelenia bölümü
St2
Stars sezonunun Starlights bölümü

Bayılmadıklarınız

Bazıları Chibi-Usa’nın rezil bir şey olduğunu, bazıları Rei’nin tam bir yosma olduğunu düşünür. Bazıları Esmeraude'nin gülmesine dayanamaz, falan filan.
Eğer sevmediğiniz Sailor Moon kahramanları varsa, onları bu bölümde sıralayabilirsiniz. Varsa önceki bölümden sonra bir boşluk bırakın ve

D:

yazın. Şimdi bu bölümü de aynı “bayıldıklarınız” bölümünde yaptığınız gibi oluşturun. Bu bölümün katsayıları aşağıda verilmiştir.
 Ses tonundan mıdır, saçından mıdır her nedense, bu kahramanı sevmiyorsunuz.
-
Bu kahraman sinirlerinizi bozuyor. Dallama olduğu bu kadar açık olan birisini insanların sevebilmesini aklınız almıyor. Bu duygularınızı zaman zaman forumlarda iğneli sözlerle dile getirirsiniz.
--
Bu kahramandan nefret ediyorsunuz. Forumlarda onu yerden yere vuran mesajlar yazıp web’deki “kahraman karşıtı” sayfalara uğruyorsunuz.
---
Bu kahramandan gerçekten, ciddi olarak nefret ediyorsunuz. Gerçekten. Kesinlikle. Eğer biz gün bu kahraman öldürülecek olursa ilk şüpheli siz olacaksınız. Bu kahraman olmasaydı Sailor Moon’un çok daha iyi olacağını düşünüyorsunuz. “Kahraman karşıtı” web siteleri ve projeler başlattınız.

Uygunsa aşağıdaki değiştiricileri de kullanabilirsiniz.
<
Bu kahramana olan düşmanlığınız gittikçe azalıyor.
 Düşmanlığınız yakın gelecekte değişmeyecek.
>
Bu kahraman her geçen gün sizi daha çok kıllandırıyor

Deneyim

Sailor Moon deneyiminizi anlatmak için yeni bir bölüm başlatın. Önceki bölümden bir böşluk ile ayırdıktan sonra

X:

yazın. Anime ile başlayalım. Hangi seslendirme ile kaç bölüm izlediğinizi (Sayı)(Seslendirme kodu)(Katsayı)| (Sayı)(Seslendirme kodu)(Katsayı)|... biçiminde (parantez kullanmadan) belirtin. Seslendirme kodları tablosu aşağıdadır:
jp
Japonca – Gerçek Sailor Moon!
dic
DiC seslendirmesi (İngilizce): İlk iki sezonu içerir. Çok fazla sansür var, tüm adlar değiştirilmiş.
cwi
CWI seslendirmesi (İngilizce): S ve daha sonraki sezonlar. DiC’e göre daha az olsa da sansür yapılmış. Tüm adlar değiştirilmiş.
efd
Hayranların yaptıkları seslendirme (İngilizce)
ger
Almanca seslendirme: Sansür yok. Yalnızca Usagi’nin adı değiştirilmiş.
cab
Çince seslendirme, televizyonda yayınlanan sürüm: Çok az sansür var. Adlar Çince’ye çevrilmiş
cav
Çince seslendirme, video sürümü: Sansür yok. Adlar Çince’ye çevrilmiş
fil
Fillipino (Tagalog): Çok az sansür var. Yalnızca Usagi, “Bunny” olarak değiştirilmiş.
fre
Fransızca: Çok sansür var. Adlar değiştirilmiş.
gre
Yunanca: Sansür yok. Yalnızca Usagi, “Bunny” olarak değiştirilmiş.
ita
Italyanca: Çok sansür var. Adlar değiştirilmiş.
kor
Korece: Az sansür var. Adlar değiştirilmiş.
mal
Malezya: Sansür yok
man
Mandarin (Singapur): Az sansür var. Çoğu ad değiştirilmiş.
pol
Polonya: Az sansür var.
pob
Brezilya: Sansür yok. DiC adları kullanılmış.
pop
Portekiz: Sansür yok. Yalnızca Usagi, “Bunny” olarak değiştirilmiş.
rus
Rusya: Sansür yok. Yalnızca Usagi, “Bunny” olarak değiştirilmiş.
spl
Latin America: Az sansür var. DiC adları kullanılmış.
sps
İspanya: Az sansür var. DiC adları kullanılmış.
swe
İsveç: Az sansür var. Birkaç ad değiştirilmiş.
tr
TRT’nin seslendirmesi: Çok fazla sansür var
xxd
Listede adı geçmeyen seslendirme
evs
VKLL’in hazırladığı İngilizce altyazılı bölümler
efs
Başka bir hayranın hazırladığı İngilizce altyazılı bölümler
xxs
İngilizce olmayan altyazılı bölümler

Arkasından bu bölümleri ne sıklıkta izlediğinizi belirten katsayıyı ekleyin.
 Bu bölümleri bir ya da iki kere izlediniz. Şu anda kasetler rar tutucu olarak işe yarıyor.
+
Bu bölümler ayda bir, arkadaşlarınız geldiğinde kendinize daha iyi bir eğlence bulamadığınızda izliyorsunuz
++
Bir hafta bu bölümleri izlemeden duramıyorsunuz.
+++
Sailor Moon’suz geçen 24 saat sizi eroin komasına girmişten beter ediyor.
++++
"Ne var? Şimdi konuşamam, Ami tam değişiminin orta yerinde..."

Önceki bölümlerdeki gibi ince ayar yapmak için her seslendirmenin “+”’larından sonra “½” (Alt+0189) ekleyebilirsiniz.

Örnek:
20 Japonca bölümü sıkça izleyen, TRT’nin seslendirmesiyle 60 bölüm izlemiş, Fransa’ya tatile gittiğinde de 3 bölümü Fransızca izlemiş bir kişi şöyle yazmalı:

a20jp++|60tr|3fre

Eğer kafanız yeterince karışmadıysa okuduğunuz manga’larla ilgili bilgiler de yazabilirsiniz. Varsa anime alt bölümünden sonra “:” koymayı unutmayın ve “m” yazarak bu alt bölümü anime için yaptığınız gibi oluşturun:
Jp
Japonca manga: Naoko Takeuchi’nin özgün yapıtı
Mx
Mixx tarafından yapıl(ama)mış İngilizce “uyarlama”
En
Japonca manga + Internet’te bulunan İngilizce çeviri
Ge
Almanca manga: Sansür yok. Yalnızca Usagi, “Bunny” olarak değiştirilmiş.
Fr
Fransızca manga: Fransızca seslendirmedeki adlar ve sansürler aynen uygulanmış. Haruka erkek yapılmış.
İt
İtalyanca manga: Sansür yok. İtalyanca adlar kullanılmış.
Xm
Yukarıda adı geçmeyen manga

Örnek:
Mixx mangasının 4 bölümünü okumuş ve bunu bir daha yapmamaya yeminlenmiş, bunun yanında yalnızca resimlerine bakabilse de elindeki Japonca manga’ları arada bir okuyan birisi şöyle yazmalı: m7jp+|4mx

Düşünceler

Tipik bir SM delisini ilgilendiren konulardaki düşüncelerinizi bu bölümde belirtebilirsiniz. Bu bölümü (varsa) öncekilerden bir boşlukla ayrıdıktan sonra

O:

Yazın. Eskiden olduğu gibi her alt bölümde ince ayar yapmak için “½” kullanabilirsiniz.

Sailor Moon’un ABD’de yayınlanan sürümü, özgün Sailor Moon’dan çok farklıydı. İlk iki sezonun seslendirmesi (DiC) ile ilgili düşüncelerinizi belirtmek için “d” yazıp aşağıdakilerden birini ekleyin.
--
Sizce bu seslendirme gerçek Sailor Moon’un adi bir kopyası. DiC çalışanları bu iğrenç şeyi yaptıkları için yumurtalıklarından asılmalılar. Bu seslendirmeyi severek izleyenler gerizekalıdır, ve kendilerine “SM delisi” deme hakları da yoktur.
-
Gerçek Sailor Moon’a göre bu rezil bir seslendirme. Bu şeyi izlemiyorsunuz, nokta.
 İzlediğiniz Sailor Moon olduğu sürece gerçek ya da seslendirme olması sizi ilgilendirmiyor.
+
Her ne kadar DiC seslendirmesi özgün Sailor Moon’dan farklı olsa da sizce ABD’de Sailor Moon’u yaymak için başarılı bir girişim.
++
Bu seslendirmeye bayılıyorsunuz. Sailor Moon gördüğünüz en şahane Amerikan “çizgi filmi"
?
Bu seslendirme ile ilgili ne diyeceğinizi bilemiyorsunuz

Eğer uygunsa, "d"’den önce aşağıdakilerden birini ekleyin:
?
DiC seslendirmeli Sailor Moon’u hiç izlemediniz.
!
DiC seslendirmesinin gerçek Sailor Moon olmadığının, ve Sailor Moon’un Amerikan yapımı olmadığının farkında değilsiniz. Başka seslendirme izlememişsiniz.

Örnek: Yalnızca bu seslendirmeyi görmüş ve beğenmiş birisi: !d+
Örnek: Her türlü seslendirmeye karşı çıkan safkan anime’ci: d--
Örnek: DiC seslendirmesini izlememiş ve bu konuda fikri olmayan biri: ?d?
Örnek: DiC seslendirmesini izlemiş ve bu konuda fikri olmayan biri: d?

ABD’deki daha yeni olan seslendirme (CWI) DiC kadar kötü olmasa da (en azından arkaplan müzikleri aynı tutulmuş) onda da garip değişiklikler var, Haruka ve Michiru’nun kuzen olmaları gibi. CWI seslendirmesine ilişkin düşüncelerinizi belirtmek için “c” yazıp DiC’de olduğu gibi uygun bir katsayı ekleyin.

Ya  TRT’nin seslendirmesine ne demeli?

SOS-TR her gün yeni bir sansür gerçeğini karşımıza çıkarıyor. TRT seslendirmesiyle ilgili düşündüklerinizi “t” yazdıkan sonra aşağıdakilerden birini ekleyerek belirtin:
--
Sizce bu seslendirme gerçek Sailor Moon’un adi bir kopyası. Sorumlular bu iğrenç şeyi yaptıkları için yumurtalıklarından asılmalılar. Bu seslendirmeyi severek izleyenler gerizekalıdır, ve kendilerine “SM delisi” deme hakları da yoktur.
-
Gerçek Sailor Moon’a göre bu rezil bir seslendirme. Bu şeyi izlemiyorsunuz, nokta.
 İzlediğiniz Sailor Moon olduğu sürece gerçek ya da seslendirme olması sizi ilgilendirmiyor.
+
Japonca yayınlayacak halleri yoktu ya. Hem o kadar de kötü değil. Usagi’ye “Tavşan” da diyebilirlerdi.
++
Bu seslendirmeye bayılıyorsunuz. Sakıncalı sahneleri keserek çok iyi yapmışlar.

SOS, Sailor Moon hayranlarının kurduğu, bir çok ülkede şubeleri bulunan bir grup. SOS’in amacı Sailor Moon’un kendi ülkelerinde düzgün bir biçimde gösterilmesini ve Sailor Moon kültürünün yaygınlaşmasını sağlamak. Bazıları bu ulu amaçları için SOS’i desteklerken bazıları da kullandıkları garip yöntemler dolayısıyla onları kınıyor. SOS’e ilişkin düşüncenişzi belirtmek için “s” yazıp aşağıdakilerden uygun olanı ekleyin:
--
Sizce SOS, küçük masum çocukların beyinlerini kendi kötü amaçları için yıkamaya çalışan bir grup egoist. Sailor Moon’un bulundukları ülkedeki çöküşü yalnızca onların suçu. SOS’i yerden yere vurmak için her fırsatı değerlendirirsiniz.
-
SOS’çilerin kendilerine başka bir eğlence bulmalatı gerektiğini düşünüyorsunuz. Bir şeyleri değiştirmek için yeterince güçlü değiller. Şu ana kadar hiç bir işe yaramadıkları gibi Sailor Moon hayranları arasında ikilik çıkardılar.
 SOS ile en ufak bir ilginiz yok, ve tek dileğiniz insanların SOS’i destekleyen veya yeren mesajlarla forumları doldurmaktan vazgeçmeleri.
+
Sizce SOS biraz garip olsa da bir şeyler yapmaya çalışıyor, o da genelde hiç bir şey yapmamaktan iyidir. Web sitenizde bir SOS linki var. Eğer birisi SOS’e çok fazla laf atarsa devreye girersiniz.
++
SOS’çiler sizin kahramanlarınız. Web sitenizde kocaman bir SOS reklamı var. SOS sitelerini düzenli olarak gezer ve SOS’in düzenlediği toplantılara katılırsınız.
?
SOS’e ilişkin bir düşünceniz yok.
Z
Çok özel bir sınıf: SOS’e düzenli olarak laf atarsınız, ama her fırsatta da SOS adını sizin bulduğunuzu insanlara hatırlatırsınız.

Eğer uygunsa “s”’den önce aşağıdakilerden birini ekleyin:
?
SOS’i hiç duymadınız.
!
SOS’in bir üyesisiniz.

Her ne kadar kulağa inanılmaz gelse de bazı insanlar Sailor Moon sevmez. Daha da beteri bazıları zamanlarını Sailor Moon karşıtı web siteleri yapmakla harcarlar. Bazı SM’ciler bunu ciddiye alıp ateşli laf dalaşlarına girerlerken bazıları da onları görmezden gelirler. Sailor Moon karşıtlarıyla ilgini sizin görüşünüz nedir? “a” yazdıktan sonra aşağıdakilerden uygun olanı ekleyin:
--
SM karşıtlarından nefret ediyorsunuz. Bu kişilerin Sailor Moon’u nasıl olup da sevmedikleri sizi şaşırtıyor, nasıl olup da bunların Sailor Moon’a laf atmaya cüret ettikleri ise sizi tamamen aşıyor. Aşmakla kalmıyor, sizi fena halde kıllandırıyor. SM karşıtlarıyla elinizden gelen tüm yöntemleri kullanarak savaşırsınız.
-
SM karşıtlarını sevmezsiniz, ama onların kışkırtmalarıyla gaza gelmeyecek kadar akıllısınız. Ne de olsa onların istedikleri de sizi gaza getirmek.
 Herkesin düşüncesine saygılısınız, ve SM karşıtlarıyla hiç ilgilenmiyorsunuz. Bu konuyla ilgili laf dalaşlarını da okumadan ekranınızdan yok ediyorsunuz. SM karşıtı web siteleri hiç bir zaman “bookmark” listenize giremeyecek.
+
Herkesin düşüncesine saygılı olmakla kalmayıp yeri geldiğinde Sailor Moon’un da yanlışları olduğunu itiraf ediyorsunuz. Hatta zaman zaman bu sitelerdeki yazılara güldüğünüz oluyor.
++
El altından SM karşıtlarını destekliyorsunuz (Artık MoonieCode’da belirttiğinize göre elin altı üstü kalmadı, yakında yağmaya başlayacak ölüm tehditlerine hazırlansanız iyi olur)
?
SM karşıtlarıyla ilgili bir düşünceniz yok.

Kişisel Bilgiler

İşte merakla beklenen bölüme geldik. Bu bölümde yaşınızı, gözünüzü, başınızı dünyaya duyurabilir, diğer SM’cilerin neye benzedikleri konusunda varsayımlar yürütebilirsiniz.

P:
Yazarak bu bölüme başlayın. İlk alt bölüm yaş olduğu için “a” yazıp aşağıdakilerden uygun olanını ekleyin:
--
Genç bir Sailor Moon hayranısınız. Chibi-Usa kadar bişey işte. Sen de 6, ben diyeyim 10.
-
Gençsiniz, ama o kadar da değil. Usagi’nin kardeşi Shingo kadarsınız. 10-13 yaş arası.
 Usagi’ninkine yakın bir yaştasınız. 14-16 yaş arası.
+
Ortalama SM delisinden azıcık daha yaşlısınız. 17-18 falan yani.
++
Üniversite öğrencisi yaşındasınız. Mamouru ve Zoisite arasında bir yerlerdesiniz. 19-23 yaş arası.
+++
Oldukça yaşlısınız. Neredeyse Kunzite kadar. 24-30 yaş arası
++++
Usagi’nin babası olacak yaştasınız. 30 yaş ve üstü

Yaşınızdan sonra şeklinizi şemalinizi belirtmek için (gerekiyorsa “:” yazdıktan sonra) “s”, arkasından da boyunuzu ayak ve inç cinsinden yazın. İsterseniz “s” yerine “sm” yazıp boyunuzu santimetre cinsinden de yazabilirsiniz. “Hiç sayılarla uğraşacak halim yok” diyorsanız aşağıdaki tablodan uygun katsayıyı seçip “s”’den sonra ekleyebilirsiniz:
--
Arkadaşlarınızın küçük kuzenlerine fazla bakınca boynunuz tutuluyor.
-
Arkadaşlarınıza fazla bakınca boynunuz tutuluyor.
 Normal boylu bir SM’cisiniz.
+
En kısa boylu arkadaşınız size fazla bakınca boynu tutuluyor.
++
Sinemada arkanızda oturan ve “Otursana bre dallama” diye bağıran kişinin deri rengi, ayağa kalktığınızda beyaza kaçıyor.

Şimdi bir “|” yazdıktan sonra “w” yazıp kilonuzu pound cinsinden 1 (Pound=0.454kg) yazabileceğiniz gibi bir de “m” yazıp kilogram cinsinden de yazabilirsiniz. İşi sayılar yerine “+” ve “-” lerle halletmek isterseniz tablo aşağıdadır.
--
“Tüy” terimi akla gelir.
-
Herkes biraz kilo almanız gerektiğini söyler
 Normal kiloda bir SM’cisiniz.
+
Çoğu insandan daha kilolusunuz
++
Eniniz boyunuzdan geniş

Kilonuzu bilmiyorsanız, bilmek istemiyorsanız, ya da başkalarının bilmesini istemiyorsanız “?” yazın.

Bir insanın kilosu yağları ile ilgili fikir vermeyebilir. Bu şekilde doğabilecek karışıklıkları engellemek için kilonuzu belirttikten sonra bir “:” bir de “f” yazıp kas/yağ oranınızla ilgili olarak aşağıdakilerden birini seçin:
--
Koltuktan buzdolabına yuvarlanmayı egzersiz sayıyorsunuz
-
Patates çuvalından farkınız yok
 Az yağlı bir SM’cisiniz.
+
Okul takımında oynamışlığınız var
++
Jimnastik salonunda özel posta kutunuz var
?
“Size ne?!”

Mooniecode, ruhunuzun aynası olan derin yakıcı bakışlarını tam olarak anlatamasa da  göz renginizle ilgili bir fikir verebilir. Göz kodunuzu daha once yazdıklaınızdan “:” ile ayırıp “e” yazın, ve aşağıdakilerden en fazla üç tanesini seçin:
Gr
Gri
B
Mavi
G
Yeşil
Br
Kahverengi
Bk
Siyah
Pi
Pembe

Eğer uygunsa, aşağıdaki değiştiricileri de ekleyebilirsiniz:
D
Koyu
L
Açık

Gözleriniz farklı renklerdeyse her gözün kodunu “|” ile ayırın.

Gerekiyorsa aşağıdakileri de ekleyin:
g
Gözlük takıyorsunuz
z
Lens takıyorsunuz

Örnek: Gözleri buz mavisi gibi olan ve gözlük takan birisi: eBLg

Örnek: Sol gözü mavimsi bir yeşil, sağ gözü dfe açık kahverengi olan birisi: eGB|BrL

SM’cilerin saç renkleri Sailor Moon karakterlerininkiler kadar değişmese de (özellikle dışarıdan yardım alındığı zaman) oldukça fark etmektedir. İnsanlara saç renginizi duyurmak için önceki alt bölümden sonra “:” yazıp “h” yazın ve aşağıdakilerden en fazla üç tanesini seçin
Gr
Gri
Bl
Sarı
R
Kırmızı
Br
Kahverengi
Bk
Siyah
Pi
Pembe Dışarıdan alınan yardımlar bu noktada devreye giriyor.
B
Mavi
Or
Turuncu
Pu
Mor
G
Yeşil

Önceden olduğu gibi, aşağıdaki değiştiricileri de ekleyebilirsiniz:
D
Koyu
L
Açık

Şimdi saç uzunluğunuzu belirtmek için aşağıdakilerden birini ekleyin:
---
“Saç mı? O ne?” (Hino dede, sen mi geldin?)
--
En büyük asker bizim asker!
-
Oldukça kısa. Jadeite gibi.
 Çizgisiz Amerikan traşı. Erkekler için Mamouru, kızlar için Ami kadar.
+
Ahenkli bir dalgalanış için yeterli uzunlukta (Yuuichirou ya da Michiru, cinsiyetinize göre seçin)
++
Sırtınızın yarısını aşan uzunlukta saçlarınız var. Nephlite ya da Minako gibi.
+++
Çok uzun, bacaklarınız erişen uzunlukta. Kunzite ve Setsuna’yı kıskandırmak için yeterli.
++++
Saçlarınız yere değiyor. Bu arada “Mistress 9” diyebiliyor musunuz?

Uygunsa aşağıdakileri de ekleyin:
m
Bıyığınız var
b
Sakalınız var

Örnek: Makoto’nun saçları omzuyla sırtının ortasının arasında bir yerlerde olduğu için onun saç kodu şöyle olmalı: hBr+½

Verdiğiniz bilgilerin yanına deri renginizi de eklemek isterseniz önceki bölümün sonuna “:” ekleyip “t” yazın, ve aşağıdakilerden birini ekleyin:
--
Beyazötesi. Queen Serenity gibi
-
Ten rengi, Usagi gibi.
 Açık kahverengi
+
Koyu kahverengi
++
Siyah. Eğer doğuştan böyle değilseniz, yakında deri kanseri olacaksınız.

Her zamanki gibi ince ayarınızı “½” (Alt+0189) ile yapabilirsiniz.

Soyunuzu belirtmek için yine “:” yazdıktan sonra “c” yazıp aşağıdakilerden intediğiniz kadarını ekleyin:
Wh
Beyaz (İrlanda, İtalya, İspanya, Fransa, Türkiye, Rusya...)
Hi
Hispanik (Meksika, Puerto Rico, Küba, Arjantin...)
Bl
Siyah (Afrika, Amerika)
As
Asya (Çin, Kore, Japonya...)
ME
Orta doğu soyları (Arabistan, İran...)
NA
Asıl Amerikalı (Inuit, Çeroki, Apaçi...)
Po
Polonez ya da Güney Pasifik’li (Hawaii...)
Je
Yahudi
In
Hindistan kökenli soy

Bazen adlardan yola çıkarak cinsiyet belirlemek zor olacağı için MoonieCode’da cinsiyetinizi de belirtmelisiniz. Bunun için önceki alt bölümü bir “:” ile bitirin, ve aşağıdakilerden birini seçin:
x
Dişisiniz
y
Erkeksiniz
>z
Dördüncü Starlight olabilirsiniz